Hogyan készüljünk fel, mit csináljunk, ha baleset ér minket bringázás közben

2018.05.30. 13:19

Biciklizni jó, akár munkahelyre való bejutás, akár kirándulás a cél. Kerékpárúton kevésbé kell balesetveszélyre számítani, viszont napi szintű munkahelyre járáskor, légy óvatos és elővigyázatos, mert a reggeli közlekedés során időben kell bejutni mindenkinek a munkahelyére, így ez némi stressz forrást, ezáltal pedig balesetveszélyt is jelenthet.

Mielőtt elindulnál…

Legfontosabb dolog, hogy megfelelő eszközeid legyenek, és itt nem a bringa márkájára gondolunk, hanem annak megfelelő karbantartására. Egy rendszeresen szervizelt és felszerelt biciklivel nem érhetnek nagy meglepetések. Fontos például a kifogástalanul működő fékberendezés, kopásmentes gumik, első-hátsó világítás, hangjelzés valamint hasznos lehet a visszapillantó tükör is.

Ha már a bringa jól látható, hallható a közlekedési partnerek számára, te magad is légy az, vagyis vegyél fel fényvisszaverő ruházatot vagy legalább egy mellényt. A bukósisakról se feledkezz meg.

Ha már úton vagy…

Menet közben is sokat tehetsz azért, hogy megelőzd a baleseteket. Bár vannak helyzetek, melyekre nem lehet felkészülni előre - például ha más figyelmetlensége okoz balesetet -, mégis a legalapvetőbb dolog, hogy te magad légy figyelmes és tudatos, főleg a nagy forgalmú, városi közlekedés során.

Tartsd be a közlekedési szabályokat. Ha már régen tetted le a KRESZ vizsgát, nem szégyen akár újra kézbe venni a tankönyvet vagy legalább utánajárni a legújabb rendelkezéseknek. Ha valamely helyzetben neked van elsőbbséged, érdemes ezt is fenntartásokkal kezelni és felmérni saját biztonságodat. Használj jelzéseket, amikor ezzel egyértelművé teheted szándékod, például egy kanyarodás vagy főútról való letérés során. Tarts kellő távolságot parkoló autók mellet haladva.

Ha megtörténne a baj…

Akkor is szenvedhetsz balesetet, ha rajtad kívül senki más nincs az úton. Ha rosszul méred fel a távolságot, túl gyorsan hajtasz, vagy az út minősége rossz, esetleg nedves útszakaszon haladsz. Ilyenkor, ha úgy ítéled meg, hogy nem tudsz felállni, mozogni, semmiképpen se erőltesd, hanem próbálj meg segítség után kutatni. Segíthetnek járókelők, más közlekedők vagy a mobilod, amit érdemes magadnál tartani.

A legtöbb bringás sérülés csonttörés, amiből felépülni hosszabb idő, így jól járhatunk, ha rendelkezünk biztosítással, ami nem utolsósorban lopás során is hasznos lehet.

Ha baleset részese vagy menet közben – akár te okozod azt, akár nem -, kötelességed megállni és segíteni a rászorulóknak, mindent megtenni a további veszélyek elhárításáért.

A mentőkön kívül érdemes rendőrséget is hívni, hiszen nélkülük nincs rá garancia, hogy a károdat meg fogják fizetni. Ha pedig te okoztad a kárt, sajnos neked kell kicsengetned a mások járművében okozott kárt, valamint a felmerülő költségeket, hacsak nincs biztosításod.

Balesetmentes közlekedést kívánunk, vigyázz magadra!

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg ismerőseiddel is! Picit lejebb görgetve pedig feliratkozhatsz hírlevelünkre is, így nem maradsz le a bringás tippekről, tanácsokról.

Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó
Vissza