Bízunk benne, hogy ez további lökést ad ennek a nagyszerű sportnak a hazai népszerűségéhez! Vas Kata Blanka példája is igazolja, hogy nem csak az alpesi országok versenyzői érhetnek el világra szóló sikereket ebben a fantasztikusan látványos sportágban, hanem akár egy hazai sportoló is!
Szeretnéd Te is kipróbálni magad valódi hegyi terepen?
Kedvet kaptál a hegyi kerékpározáshoz?
Mi is az a mountain bike?
Ahogy azt ebben a cikkünkben is olvashatod, a mountain bike olyan, kifejezetten terepre tervezett kerékpár, amellyel bátran elhagyhatod a szilárd- és sík burkolatú utat. Fő jellemzője a széles, egyenes kormány, a teleszkópos villa és váz, a ballonos, bütykös mintázatú gumik, valamint az ultraerős váz.
Mountain bike-ot annak érdemes választani, aki valóban kemény terepen, köves, gyökeres ösvényeken, kimondottan meredek lejtőkön és emelkedőkön is bringázna, így ki tudja használni a ballonos terepgumikat és az extra csillapítást. Szögezzük le: a kemény terep alatt nem a kertekhez vezető földutakat értjük, vagyis falusi makadámos utak, döngölt erdei ösvények, vagy a dimbes-dombos terep még egyáltalán nem indokolják a hegyikerékpár használatát, ezekre bőven elég egy cross, trekking, vagy gravel bringa is.
A hegyi kerékpároknál a kerékméret lehet 27,5"-os, ami technikásabb terepre való, vagy 29"-os, ami inkább túrásabb, de léteznek a +-os méretek is, amik az extrém felhasználásra lettek kifejlesztve. A drágább modellek már a legmodernebb, karbon technológiával készült szuperkönnyű vázakkal és különlegesen strapabíró egyéb alkatrészekkel vannak felszerelve.
Hogyan tekerjünk hegynek fel?
A hegyi kerékpározás egyik legfontosabb eleme és skillje a felfelé tekerés. A teljesítményt nagyban befolyásolja az, hogy sikerül-e megválasztani a helyes pozíciót. Általános szabály az, hogy amikor csak lehet, maradj ülve. Hogyha felállsz, ugyanis már nemcsak tekerni kell, hanem a testsúlyod egy részét is tartani, így hamarabb elfáradsz. De az sem mindegy, hogyan ülünk a nyeregben. Ha túlságosan elöl van a testsúly, akkor a hátsó kerék pörög ki, ha pedig túl hátul, akkor az első emelkedhet el a talajtól. Mindkét esetben csúnyát lehet esni.
Az egykerekezés elkerüléséhez a felsőtesteddel próbálj lefelé és előrefelé nyomulni. Koncentrálj arra, hogy az állad közelítsd a stucnihoz. Ezt a pozíciót láthatod a profiknál is! Előredőlés során a fenék izmai is jobban igénybe vannak véve.
Lefelé menetnél érdemes lehet a kormány végén elhelyezhető bikaszarv-formájú kapaszkodót is használni, ez segít, hogy jobban elnyújtózkodj. Így könnyebben tágul a tüdő, kellemesebb a lihegés.
Válts időben!
A másik kulcsfontosságú képesség, amit a hegyi kerékpározásban el kell sajátítanod: a váltás. Nem szabad akkor váltani, amikor már nagy erővel taposod a pedált. Ez tönkreteheti a fogaskoszorút, elszakíthatod a láncot is, és rengeteg energiát elvisz. Még az emelkedő előtt, a könnyen tekerhető szakaszon kell megválasztani a helyes áttételt. Hogyha a középső lánckeréken vagy már, és kifogyóban vannak hátul a nagy fogaskerekek, idejében válts le nagymamába (a legkisebb lánckerékre).
Tippünk neked: CANNONDALE TRAIL 3 SE
Ha szívesen a nyomába erednél mountain bike-os olimpikonjaink teljesítményének, először is egy jó MTB-bringára lesz szükséged. Az alábbi videóban munkatársunk egy Cannondale Trail 3 SE modellt mutat be, amely ideális arra, hogy kezdőként belevágjunk ebbe a nagyszerű kalandba! Felkészültél? Akkor irány a hegyi kerékpározás!
Jó tudni:
Kockázatmentes vásárlás a MangoBikenál
Mi nem csak ingyen szállítjuk ki az általad megrendelt kerékpárt (40 000 Ft feletti vásárlás esetén), hanem ingyen el is hozzuk, ha valamiért mégsem tetszene Neked: kockázat mentes vásárlás a MangoBikenál.
Ha nincs meg egyben az összeg, az sem baj! Nálunk már hitelre is vásárolhatsz! Részletek a termékek oldalán!
Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg ismerőseiddel is! Picit lejjebb görgetve pedig feliratkozhatsz hírlevelünkre is, így nem maradsz le a bringás tippekről, tanácsokról.