- Honnan indul: körút lévén bárhonnan
- Hol a vége: ahonnan elindultunk
- Hány kilométer: 202 km
- Mennyi idő alatt lehet körbetekerni: 2-7 nap (edzettségtől függ)
- Kinek ajánljuk: akár gyermekes családnak is
- Milyen az út (aszfalt, végig vagy részben kerékpárút): egyharmada bicikliút, többi alternatív útválasztással megoldható, többnyire bicikliút és aszfalt
Miért érdemes körbebicajozni a Balatont és mekkora távot válasszunk ki?
Vonattal, autóval nem biztos, hogy meg tudunk csodálni olyan helyeket, amiket biciklivel könnyedén bejárhatunk.
Átlagosan 4-5.000 Ft-ba kerül fejenként a szállás, és direkt a bringázóknak kialakított szállások is elérhetőek biciklitárolóval. Az a legjobb az egészben, hogy eldönthetjük, hogy hány nap alatt akarjuk körbetekerni a Balatont, így a saját tempónkban haladhatunk.
Érdemes 4-5 napot megcélozni, de vegyük figyelembe, hogy az edzettségi szintünkhöz mérten alkalmazzuk a fokozatosság elvét. Szakértők szerint napi 50 kilométer tekerés azok számára is elfogadható célkitűzés lehet, akik nem tekernek rendszeresen. Viszont ha túl sokat tekerünk, akkor másnap izomlázzal számolhatunk, ami problémát fog okozni nekünk.
Egyedül vagy társasággal?
Mehetünk egyedül, barátokkal, ismerősökkel, vagy a családunkkal, de csatlakozhatunk túraszervezőkhöz is, és ennek köszönhetően kisebb csapattal is nekivághatunk a tekerésnek.
Nevezetességek, amiket feltétlen látogassunk meg
Az északi parton érdemes meglátogatnunk Badacsonyt és a szigligeti várat, valamint a tihanyi kilátó, és a balatonfüredi sétány is nagyon hangulatos. Borospincékkel is találkozhatunk a Balaton felvidéken, de ez már kisebb kitérőnek számít, de biztos van aki szerint megéri. ;-)
A strandokon, kilátókon, állatkerten, várakon, kalandparkokon és bob pályákon kívül hangulatos kikötőket is meglátogathatunk utazásunk során. A déli parton skanzen, emlék-, néprajzi- és ásvány múzeum, víztorony, millennium park, látványos tanösvények várnak ránk.
Jó tanácsok az útra
A naptej és megfelelő mennyiségű folyadék és étel bevitele nagyon fontos. A nehezebb ételeket inkább a tekerés után fogyasszuk el. A bicajunk feleljen meg a KRESZ-nek és készüljünk fel arra, hogy ha defektet kapunk, akkor gyorsan ki tudjuk azt javítani. A változó időjárásra is fel kell készülnünk, a Balatonon perceken belül kialakulhat egy kisebb zápor, zivatar.
Napközben irány a strand: ha nem a távolság gyors legyűrése a sportcél, hanem a nyaralás, érdemes a reggeli és az esti órákban megtenni az aznapra eltervezett távolságot, amikor nincs olyan meleg, és a nap nagyrészét strandon tölteni. Így is 4-5 nap alatt megtehető 1 kör.
Szúnyogok: este előfordulnak, és előszeretettel csapnak le a megizzad biciklistára, ezért ne felejtsd otthon a szunyogírtódat.
Egyéb rovarok: akár allergiás vagy, akár nem, 1 kalcium pezsgőtablettát javasolt elvinned az útra. Ha neked nem kell, lehet, hogy egy feledékenyebb biciklistársadnak nagy segítséget adhatsz.
Összefoglalva
- tervezd meg előre, hogy honnan indulsz, és hány nap alatt akarod körbe tekerni a Balatont,
- térkép alapján jelöld ki, hogy melyik nap, meddig kötelező elérned, hol lesz a táborhelyed, ha kell foglalj előre szállást kempingben, motelben, ahol szeretnél,
- nézd meg az időjárás jelentéseket, csomagolj ennek megfelelően ruhát, de sok ruhát nem érdemes magaddal vinned, ha nem akasz felesleges terhet cipelni,
- gondoskodj magadról naptej, rovarriasztók, kalcium tabletta formájában, viselj védő felszerelést, ha tekersz. Mindig legyen feltöltve a mobilod, hogy segítséget hívhass, ha kell!
- gondoskodj arról, hogy a bringád jó állapotban legyen, feleljen meg a KRESZ-nek, legyen nálad gumicserére alkalmas szett.
Érdemes kisebb társasággal nekivágni a kalandnak és így nemcsak együtt nyaralhattok közösen, hanem izgalmas programban is részetek lehet és közben még sportolni is tudtok.