De mi is pontosan az a vázpapucs és miért van rá szükség?
A vázpapucs (váltótartó fül) a kerékpár váz azon része, ami összekapcsolja a hátsó váltót a vázzal és rögzíti azon.
A piros alkatrész a vázpapucs
A kerékpározás hőskorában, amikor még nagyrészt acél ötvözetből készültek a vázak, ez az alkatrész a vázhoz volt hegesztve. Nagy ütés hatására görbülhetett, akár el is törhetett és a váz menthetetlenül sérült. A cserélhető kivitel elterjedése a kilencvenes évek elején kezdődött, amikor kezdtek megjelenni a nagy értékű, és az acélnál sérülékenyebb alumínium és carbon vázak.
Fő szerepe első sorban a váz, valamint a hátsó váltó védelmében van. Egy esetleges ütés hatására nem a drága váz és váltó, hanem a jóval olcsóbb vázpapucs sérül és csak azt kell cserélni. Kisebb mértékü vázpapucs ferdülésnél nem feltétlenül kell újat venni, speciális vázpapucs állító célszerszámmal a kerékpár szervízek akár javítani is tudják.
Régi típusú, hegesztett váltótartó fül (vázpapucs)
Modern, csavarozott váltótartó fül (vázpapucs)
Vázpapucs állító célszerszám
Hasznos, és a kerékpár árához képest filléres alkatrész. Mégis sokan szembesülhettek már azzal a problémával, hogy amikor szükség lett volna rá, és ellátogattak egy kerékpár boltba, akkor az eredetit kérte az eladó, mondván, hogy csak úgy tud adni. Ha ritkább modell volt a kerékpár, akkor még úgy sem.
Miért van ez?
Sajnos ahány gyártó és kerékpár modell, annyi féle vázpapucs forma és akkor még az akár évjáratonként változó tipusokról nem is beszéltünk. A gyártók nem törekszenek egységesítésre még a saját modell palettájukon belül sem. Sokszor nem is gyártanak vázpapucsot, hanem külső cégektől szerzik be azokat.
Az egyik legnagyobb ilyen gyártó a Marwi nevű óriáscég, három kontinensen rendelkeznek gyárakkal. Főbb profiljuk a nyereg és kerékpáros célszerszám, valamint ők a világ legnagyobb kerékpár pedál gyártói (több mint 30 millió pár pedál évente). Ezen kívül közel 300!! kerékpár márkához gyártanak vázpapucsot, a leggyakoribbakhoz ugyanúgy, mint az olyan kultusz bringákhoz, mint a Marin, Litespeed vagy a Yeti.
Leggyakoribb vázpapucs rögzítési módok: egy csavar anyával, valamint az anya nélküli rögzítés
Néhány, különlegesebb vázpapucs forma
Aki sokat bringázik, annak érdemes otthon tartani a kerékpárjához passzoló vázpapucsot, ne a bringás szezon közepén kelljen napokig, esetleg hetekig nélkülöznie a drót szamarát. Sokat túrázóknak is mindig javasoljuk, hogy legyen a táskájukban tartalék, nehogy annak hiánya tegye felejthetetlenné a bringás kirándulást.
Let’s go Mango!
Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg ismerőseiddel is! Picit lejebb görgetve pedig feliratkozhatsz hírlevelünkre is, így nem maradsz le a bringás tippekről, tanácsokról.